Stroje Bojków
Stroje bojkowskie były znacznie uboższe od ich wschodnich i zachodnich sąsiadów. Bojkowie wszystko co nosili na sobie wykonywali samodzielnie z płótna i włókna. Tkane przez nich ubrania były skromne, ale grube i trwałe. Bojkowie byli przede wszystkim ludźmi praktycznymi – nie miały dla nich znaczenia zdobienia. Ubierali się na biało, a na koszule zakładali łejbyki– kamizelki wykonane z brązowego, owczego płótna, obszyte czerwonym sznurkiem.
Kobiety nosiły białe, płócienne koszule, najczęściej do kolan, z długimi rękawami, które pod szyją były wykończone oszewką lub małym kołnierzykiem i ozdobione haftem krzyżykowym. Spódnice, które nosiły również były białe. Na spódnicę nakładały zapaskę i dwukrotnie opasywały się czerwoną krajką. Na głowę zakładały płócienne chusty. Na ramiona zarzucały zawijkę – lnianą płachtę, którą z czasem zastąpiono kupowanymi w mieście chustami z cienkiej wełny. Latem mężczyźni nosili nohałki – białe, płócienne spodnie oraz długą, płócienną koszulę – soroczkę – wypuszczana na spodnie i przepasaną paskiem. Zimą nosili spodnie uszyte z białego lub czarnego sukna i ozdobione wzdłuż szwów czerwonym sznurkiem, zwane hołoszniami. Latem na głowach nosili czarne kapelusze, a zimą czapki z opuszczonymi na kark kołnierzami.
Zimą powszechnie noszono kurtak, rodzaj kurtki sięgającej bioder, której krawędzie obszyte były biało-czerwonym sznurkiem.
Nie czekaj!
Odkryj Bieszczady i Beskid Niski w towarzystwie przewodnika górskiego! Skontaktuj się z nami już teraz i umów na wycieczkę.